info@belladente.cz

Opava: +420 725 393 141

Hranice: +420 774 272 747

Úsměv dělají zuby

Péče o zuby s rovnátky

I. Obecné zásady

 • Čistý zub se nekazí a zdravá dáseň nekrvácí.
 • Plak je vždy třeba odstraňovat mechanicky.
 • Zuby čistíme tak dlouho, dokud nejsou čisté.
 • Zuby čistíme po každém jídle, protože za rovnátky zůstávají zbytky potravy.
 • Zubní plak je náš nepřítel, protože pokud není kolem fixního aparátu a u dásně poctivě odstraňován, můžou na zubech vzniknout bílé skvrny, počínající zubní kazy a zánět dásní provázený jejich otokem a krvácením.
 • Správný kartáček je měkký, hustý, má malou hlavičku a rovný zástřih.
 • Špatně přístupná místa kolem rovnátka dočišťujeme jednosvazkovým kartáčkem.
 • Mezizubní prostory čistíme mezizubním kartáčkem.
 • Není důležitá značka zubní pasty, ale správná technika čištění.
 • Ústní voda slouží pouze jako doplněk, nenahrazuje čištění zubním kartáčkem!!!
 • Čistící tablety jsou ideální na čištění a desinfekci snímacích zubních aparátků

II. Hygienické pomůcky

Ortodontický kartáček: jedná se o speciální zubní kartáček s upraveným profilem a kratší střední řadou vláken. Technika čištění je stejná jako u klasického zubního kartáčku, tedy drobné krouživé pohyby v úhlu 45˚. Detaily můžeme dočistit klasickým zubním kartáčkem.

Jednosvazkový zubní kartáček: velmi efektivní při čištění zubů s fixními rovnátky a používá se na dočištění hůře dostupných míst. Jednosvazkový kartáček přiložíme k okraji dásně a pomocí krátkých pohybů čistíme okraj dásně a prostor za ortodontickým zámkem.

Mezizubní kartáček: slouží k čištění mezizubních prostor. Po konzultaci s lékařem nebo hygienistkou je třeba vybrat správnou velikost. Zároveň je třeba myslet na to, že během ortodontické léčby se mění velikost prostor mezi zuby. Rozměr mezizubních kartáčků se pak musí přizpůsobit.

Ruční zubní kartáček: je jednou z nejpoužívanějších pomůcek, měl by být měkký, hustý, rovně zastřižený a s malou pracovní hlavou. Kartáček přiložíme v úhlu cca. 45° polovinou vláken na zub a druhou polovinou na dáseň a pod mírným tlakem provádíme drobné krouživé pohyby, čímž ze zubu odstraníme zubní plak.

Desinfekce snímacích rovnátek: čistící tablety jsou ideální na čištění a desinfekci snímacích zubních aparátků, trainerů apod. Efektivně ničí bakterie tvořící zubní plak. Mají osvěžující příchuť. Minimálně se používají 1x týdně jako doplněk běžné mechanické očisty snímacího aparátu.

III. Jídlo

Celkově neplatí v jídle prakticky žádná omezení. Můžete jíst cokoliv, ale musíte začít o jídle více přemýšlet. Konzumace některých potravin totiž může fixní rovnátka poškodit. A každý uvolněný zámek, ortodontický kroužek nebo třeba prasklý drát znamená jediné – prodloužení léčby. Platí obecná zásada, že jídlo krájíme na malé kousky a vkládáme do úst. Z počátku léčby se vyvarujeme tvrdých potravin jako jsou například topinky, oříšky, atd. Nic neukusujeme pomocí předních zubů. Po každém jídle si samozřejmě vyčistíme zuby.

Vytvořilo studio www.ARSYLINE.cz